ABD: Kıbrıs Rum tarafının sondaj çalışmalarına destek verdi

ABD’nin enerji konularından sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon, Kıbrıslı Rumların Türk tarafının tepkisine rağmen ada açıklarında sürdürdüğü doğal gaz arama çalışmalarına destek verdi.

ABD’li enerji şirketi ExxonMobil ve Katar devletine bağlı Qatar Petroleum, Kıbrıs Cumhuriyeti ile yaptığı anlaşma çerçevesinde Cuma günü ada açıklarında sondaja başladı. Rum yönetiminin adanın güneyinde ilan ettiği 13 parselden 10’uncusunda gerçekleştirilen sondaj çalışmalarının başladığı gün Kıbrıs’a bir ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal gaz arama faaliyetlerine destek verdi.

Enerji konularından sorumlu bakan yardımcısı Fannon, ABD’nin “Kıbrıs’ın kaynak zenginliğini geliştirme hakkını tanıyan pozisyonunu uzun zamandır sürdürdüğünü” belirtti. Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile görüşmesinin ardından gazetecilere konuşan Fannon, “bölgedeki tüm insanlara fayda sağlayacağını” düşündükleri enerji kaynaklarını aynı zamanda “işbirliği ve ekonomik gelişme için bir katalizör” olarak gördüklerini ve “Kıbrıs’ın bu bağlamda önemli bir rol oynadığını” söyledi. ABD’li bakan yardımcısı, “bölgedeki umut vaat eden gelişmelerden dolayı büyük heyecan duyduklarını” kaydetti.

İlgili Haberler