ABD’den Irak ve Suriye’de İran yanlısı gruplara hava saldırısı

ABD, Irak ve Suriye’de İran destekli gruplara hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Pentagon, Ketaib Hizbullah’ın kullandığı tesislerin hedef alındığını belirtti. Bir sivil toplum örgütü, bu saldırıda en az 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

ABD, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta bulunan Amerikan personeli ve tesislerine yönelik insansız hava aracı saldırılarına misilleme olarak, Irak ve Suriye’deki İran destekli grupları hedef alan hava saldırıları düzenlendiğini duyurdu.

ABD ordusundan yapılan yazılı açıklamada saldırılarda, Suriye’de ve Irak’taki birer noktada bulunan operasyonel ve silah depolama tesislerinin hedef alındığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada “Bu saldırıların da göstermiş olduğu gibi, Başkan Biden ABD personelinin korunması için harekete geçeceği konusunda nettir” denildi.

Pentagon hedef alınan tesislerin Ketaib Hizbullah ve Ketaib Sayyid El Şuheda tarafından kullanıldığını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, “Başkan Joe Biden’in emirleri doğrultusunda, Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar, Irak ve Suriye sınırında İran’ı desteklediği milislerin tesislere savunma amaçlı saldırı düzenledi.” dedi.

Sözcü, milisler tarafından silah deposu ve operasyon merkezi olarak kullanılan iki hedefin Suriye’de, bir hedefin ise Irak’ta vurulduğunu bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bu saldırıda İran yanlısı en az 5 Iraklı milisin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu saldırıyla, Biden’in ocak ayında iktidara gelişinden bu yana ABD, ikinci kez Suriye’de İranlı milisleri vurdu.

Heşdi Şabi’ye bağlı Ketaib Sayyid El Şuheda grubu, ABD’nin Irak-Suriye sınırındaki saldırısında 4 mensubunun öldüğünü bildirdi.

Ketaib Sayyid El Şuheda grubundan yapılan açıklamada ise, “28 Haziran 2021 Pazartesi sabahı saat 2:00’de Amerika Birleşik Devletleri, Irak-Suriye sınırında konuşlu 14’üncü Tugay güçlerinin (Heşdi Şabi) karargahına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda Kahramanların şehitlerimize rahmet, ailelerine sabır ve yaralılara acil şifalar dileriz. Karşılık vermek ve intikam almak için genel komutadan gelen emri bekliyoruz” denildi.  

Saldırıların Biden’ın direktifiyle düzenlendiği kaydedilirken, Biden beş ay önce görev başlamasından bu yana ikinci kez İran destekli milislere karşı misilleme saldırısı talimatı vermiş oldu.

ABD’nin, ocak ayında Suriye’deki İranlı milislere yönelik hava saldırısında en az 20 kişi hayatını kaybetmişti.

Biden son olarak geçtiğimiz şubat ayında, Irak’taki roket saldırılarına karşılık olarak Suriye’deki bir hedefe kısıtlı bir hava saldırısı emri vermişti.