ABD Irak petrolünden İran’ın faydalanmaması için çalışmalar yürütüyor

ABD’nin Irak petrolünden İran’ın faydalanmasını önlemek ve Washington’un yararlanmasını artırmak için çalışmalar yürüttüğü belirtildi

The Economist’te yer alan haber göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Bağdat ziyaretinde Irak’ın enerji alanındaki bağımsızlığı üzerine vurgu yapması, ABD’li enerji şirketlerinin Irak’ta petrol ve doğalgaz alanında daha aktif hale geleceğinin bir işareti olarak görülüyor.

ABD’nin, İran’ın Irak’la olan petrol ve doğalgaz alanındaki ticari ilişkilerini kesmeyi hedeflediğinin belirtildiği haberde, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarından Irak’a bir süreliğine muafiyet verdiğini ama bu süre içerisinde ticaret önceliğinin ABD’ye  kaymasını talep ettiği kaydedildi.

ABD Enerji Bakanı Rick Perry’nin ABD’nin Irak’la olan petrol ilişkisini 10 yıl boyunca yönettiği bilgisinin paylaşıldığı haberde, Chevron ve Exxon petrol şirketlerinin Irak Petrol Bakanlığı ile müzakere ederek bazı anlaşmalara vardığı ifade edildi.

Hükümet ortağı olan Fetih Koalisyonu ile Sairun Koalisyonu arasındaki çekişmelerin ABD ile İran arasındaki Irak çekişmesini yansıttığının vurgulandığı haberde, Irak içişleri ve adalet bakanlıklarının boş kalmasının bunun bir sonucu olduğu kaydedildi.

 

İlgili Haberler