‘ABD ile Taliban arasında mutabakat sağlandı’ iddiası

İddialara göre Katar’ın başkenti Doha’da görüşen ABD ve  Taliban temsilcileri ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi ve terörle mücadele konusunda yazılı mutabakat sağladı

ABD ile Taliban arasında 25 Şubat’ta Doha’da başlayan müzakerelerde, bugün yapılan 5’inci tur görüşmelerin son gününde somut gelişme kaydedildi.

TOLOnews’in haberine göre, ABD ve Taliban, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi ve terörle mücadeleye ilişkin taslak anlaşma üzerinde mutabakat sağladı.

TOLOnews’e konuşan diplomatik kaynaklar, ABD’nin Afganistan’dan çekilme takvimine ilişkin bir bilgiye sahip olmadıklarını ancak Taliban’ın El Kaide de dahil tüm terör örgütleriyle bağlarını koparmayı ve onlara karşı yürütülen mücadeleye dahil olmayı kabul ettiğini dile getirdi.

Henüz bir imzanın atılmadığının altını çizen kaynaklar, Washington’un ‘her şey imzalanana kadar hiçbir şey kabul edilmemiştir’ tutumunda olduğunu, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın önümüzdeki günlerde Washington’a giderek Donald Trump da dahil bir dizi ABD’li üst düzey yetkiliyle görüşme yapmasının beklendiğini ifade etti.

Kaynaklara göre 2 ABD üssünün Afganistan’da faaliyetlerine devam etmesi de ihtimaller arasında.

Ayrıca, Reuters’a konuşan kaynaklar, çekilme takvimi üzerinde bir mutabakat sağlanmadığını, tarafların yakın gelecekte yeni tur görüşmeler için tekrar bir araya geleceğini ifade etti.

İlgili Haberler