ABD Heyeti: Güvenli bölge oluşumu için Kürt ve Arap yetkililerle toplantılar yapıyor

ABD, Türkiye sınırı boyunca kuzeydoğu Kuzey Suriye’de güvenli bölge oluşturacak. Güvenli bölgede Türkiye askerleri ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) olmayacak.

Güvenli bölge durumunu netleştirmek için ABD’den bir heyetin bölgede incelemelerde bulunduğu belirtildi.

Kürt ve Arap yetkililerle, bir haftada 3 toplantı yapan ABD heyeti, güvenli bölgede yer alacak güçlerin kimler olacağı konusunda netleşmeye gittiği öğrenildi.

ABD ile birlikte Suriye Demokratik Güçleri ismi altında yer almayacağı ve yeni bir yapılanma üzerine durulduğu da gelen bilgiler arasında.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, güvenli bölge oluşturmak için uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye’nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacaklarını duyurdu.

Pentagon Sözcüsü, “ABD, uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye’nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacak. Ayrıca ABD Suriye’nin güneyindeki El Tanif garnizonundaki varlığını sürdürecek” dedi.

Binbaşı Robertson, “Bu çok uluslu gözlem gücü ABD güçleriyle bölgede istikrarı sağlayacak ve IŞİD’in geri gelmesini engelleyecek, öncelikli olarak NATO müttefiklerinden oluşacaktır” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Bu bir güvenli bölge midir?” sorusuna Robertson, “Terminoloji olarak güvenli bölgedir” yanıtını verdi.

Bu kuvvetin güvenli bölgenin inşasında nasıl bir rol oynayacağına yönelik bir soru üzerine Sözcü Robertson, “Güvenli bölge Türkiye’nin sınırı boyunca kuzeydoğu Suriye’de olacak. Oradaki güvenlik ve istikrarı sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler