ABD hava sahasını Rus uçaklarına kapatıyor

ABD Kongresinde Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ortak oturumunda ilk kez “Birliğin Durumu” konuşmasını yapan Biden, ülkesinin hava sahasını Rus uçaklarına kapattıklarını duyurdu.
Donbass operasyonunda yedinci güne girildi. Rusya’ya peş peşe yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD Başkanı Joe Biden, hava sahalarını Rus uçaklarına kapattıklarını açıkladı. Biden, ABD birliklerin ‘Rus güçleriyle çatışmaya girmeyeceğini’ yineledi.
Diğer yandan, Rus ekonomisi ve medyasıyla başlayan ve bireyleri de cezalandıran yasaklara dönüşen yaptırımlar sürüyor. Apple, Nike ve Ford Rusya’daki satışlarını durdurduğu açıkladı. Aynı zamanda Rusya dışında RT ve Sputnik uygulamalarına App Store’dan artık erişilemiyor. Warner Bros, Disney ve Sony, filmlerinin gösterimini durdurdu. Münih Filarmoni Orkestrası’nın birinci şefi Gergiev görevden alındı. Rusya Google ve Meta’ya da tepki gösterdi. Adidas, Rusya Futbol Federasyonu ile işbirliğini askıya aldı.
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da “Donetsk Halk Cumhuriyeti Halk Milisi’nin öncü birlikleri, Donetsk bölgesinin idari sınırına ulaştı ve Azak Denizi kıyısındaki Ukrayna bölgelerini kontrolü altına alan Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin askeri birliklerine katıldı. Bugünden itibaren Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Azak Denizi’ne erişimi tamamen bloke edildi” açıklaması yaptı.
Rusya ve Ukrayna heyetlerinin ikinci görüşmeyi bugün gerçekleştirmeleri bekleniyor.