ABD, Fransa, Rusya ve Almanya’dan Rojava açıklaması

Pentagon, Türkiye’nin hava saldırılarının DAİŞ’e karşı mücadele hedeflerini tehdit ettiğini belirtirken, Rusya ve Avrupa Parlamentosu, Türkiye’yi itidalli olmaya çağırdı.
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa, Rusya ve Almanya’dan, Türkiye’ye ait savaş uçaklarının 20 Kasım’da Kuzey ve Doğu Suriye ile Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük eş zamanlı başlattığı hava saldırılarına dair açıklamalar geldi.
PENTAGON: DAİŞ’E KARŞI MÜCADELEYE TEHDİT 
Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “Hafta sonu boyunca Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyinde hava saldırıları düzenlediğini ve Suriyeli Kürt güçlerin Türkiye’nin güneyine yeni saldırılar düzenlediğini gördük. Savunma Bakanlığı, Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıran ya da Irak hükümetiyle koordine edilmemiş askeri eylemler yoluyla Irak’ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya devam etmektedir” denildi. Pentagon, bu tür eylemlerin DAİŞ’e karşı mücadeleyi sürdürmek ve örgütün bir daha asla dirilemeyeceğinden emin olmak gibi ortak hedefleri tehdit ettiğini kaydetti.
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kısa açıklamada ise, “ABD; Suriye ve Türkiye’de sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle içten taziyelerini ifade ediyor. Sivilleri korumak ve DAİŞ’i yenme gibi ortak hedefi desteklemek için Suriye’de gerilimin azaltılması çağrısında bulunuyoruz. Irak’ta, Irak’ın egemenliğini ihlal eden ve koordine edilmemiş askeri eylemlere karşı çıkmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verildi.
RUSYA VE FRANSA’DAN AÇIKLAMA
Fransa Dışişleri Bakanı Catherina Colonna, Türkiye’nin saldırılarıyla ilgili, “Türkiye’nin başka bir ülkeye saldırdığını maalesef ilk kez görmüyoruz. Her defasında endişelerimizi dile getirip sağduyu istiyoruz. Türkiye’nin endişesini anlıyoruz ancak böyle çözülmez” açıklaması yaptı.
‘SALDIRILARDAN BİLGİMİZ YOK’
Rusya Devlet Başkanı Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, Türkiye’nin kendilerine saldırı öncesi bilgi vermediğini belirterek, “Kürt sorununu barışçıl yollarla çözmeye çağırıyoruz” dedi. Moskova’nın partnerleriyle bu soruna bir çözüm bulmak için çalışacağını kaydeden Lavrentyev, “Türk meslektaşlarımızı, gerilimi tırmandırma konusunda itidalli davranmaya çağırıyoruz” diye konuştu.
ALMANYA: SİVİL KAYIPLAR ENDİŞE VERİCİ
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christopher Burger ise, şunları söyledi: “Türkiye, eylemlerinde meşru müdafaa hakkını kullandığını ifade ediyor. Türkiye’yi orantılı hareket etme ve bu bağlamda uluslararası hukuka saygı göstermesi çağrısında bulunuyoruz. Bu, özellikle sivillerin her zaman korunmasını da içeriyor. Ve Türkiye’nin hava saldırıları sonrası rapor edilen olası sivil kayıplar son derece endişe verici.”
AP: TÜRKİYE’Yİ İTİDALE DAVET EDİYORUZ
Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul toplantısının açılışında konuşan AP Başkanı Roberta Metsola da, İstanbul Taksim’deki bombalı saldırının ardından Türkiye’nin düzenlediği sınır ötesi hava harekatının “daha fazla kan dökülmesine neden olduğunu” söyledi. Metsola, “Türk makamlarını itidalli olmaya ve uluslararası hukuk ve standartlara saygı göstermeye çağırıyoruz” dedi.