ABD eski genelkurmay başkanı Mullen, Biden’ın Afganistan’dan çekilme planını eleştirdi: ‘Çatışma döneminde’ ve müttefiklere danışmadan alınan bir karar

ABD’nin eski genelkurmay başkanı Amiral Mike Mullen, Başkan Joe Biden’ın Afganistan’da “çatışma döneminde” Amerikan askerlerini çekme kararını ve bu kararı müttefiklerine danışmadan almasını eleştirdi

BBC Radio 4’a konuşan Mullen, “İlişkilerimiz bakımından gerçek sıkıntılar var. Bu karar hayal kırıklığı yaratacak ve kim olduğumuz ve neyi savunduğumuza dair sorulara yol açacak” dedi.

Eski başkan Obama döneminde Afganistan’a Amerikan askerlerinin gönderilmesi sürecine öncülük eden Mullen, ABD’nin Afganistan’daki misyonunun, El Kaide eğitim kamplarına yönelik mücadele konusunda olduğu gibi bazı başarılar gösterdiğini söyledi, ancak 20 yıl içinde büyük hataların da yapıldığını kabul etti.

Amiral, “Ulus inşası konusunda yanlışımız oldu. Karzai hükümeti ve Gani hükümetinde, poliste, orduda ve zincirin üst halkalarında yolsuzluğun boyutu konusunda hatamız oldu ve bunlar misyonun başarısızlığında büyük rol oynadı” dedi.