ABD Dışişleri Bakanlığı: Operasyonu onaylamıyoruz!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik askeri operasyonunu onaylamadıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, medya mensuplarının katıldığı bir telekonferansta Kuzey Suriye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin sınır güvenliğine yönelik endişeleri olduğunu ve bu kapsamda Ankara ile uzun zamandır iletişim içinde olduklarını belirten yetkili, Türkiye’nin söz konusu endişelerini anladıklarını ancak diğer yandan IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye’de ortağa ihtiyaçlarının olduğunu ifade etti.

Yetkili şunları söyledi:

“IŞİD ile mücadele kapsamında alanda ortaklara ihtiyacımız var. Bu ortak YPG’nin ağırlıkta olduğu DSG güçleridir. Tabii ki bu durum Türkiye için sorun teşkil ediyor. Yani Türkiye’nin haklı endişeleri var ancak bu askeri harekat, IŞİD ile mücadele eden ve birçoğu o bölgenin insanı olan DSG mensuplarına zarar veriyor. Ayrıca tüm bölgede istikrarsızlık ve güvensizlik oluşturuyor. Bu sebeple Türkiye’nin söz konusu askeri harekatını kesinlikle onaylamıyoruz.”

Öte yandan, NATO üyesi olan Türkiye’nin düzenlediği operasyona askeri olarak müdahale edilmeyeceğini ifade eden yetkili, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözlerine atıfta bulunarak, Türkiye’nin belirtilen bölgelerin dışına çıkması, sivil ölümlerine sebebiyet vermesi veya insan hakları ihlallerinde bulunması durumunda ağır yaptırımlarla karşılaşacağını savundu.

TUTUKLU IŞİD MENSUPLARI

Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) hala IŞİD’in mensuplarının bulunduğu hapishaneleri kontrol ettiğini belirten yetkili, Türkiye tarafından düzenlenen askeri operasyonun söz konusu hapishanelerin güvenliğine tehdit oluşturduğunu belirterek, “Bu Başkan Trump için de bir endişe teşkil ediyor. Bu endişemizi Türklere ilettik. Kendilerinden bu tür hapishanelerin bulunduğu bir alanı devralmaları durumunda, tutuklular için sorumluluk üstleneceklerine dair üst düzey taahhütler aldık” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin faaliyet göstereceği 30 kilometre derinliğindeki söz konusu alanlarda IŞİD’lilerin tutulduğu birkaç hapishanenin bulunduğunu aktaran yetkili, toplam 10 bin civarındaki tutuklu IŞİD mensubunun yüzde 15’lik bir kısmının bu hapishanelerde tutulduğunu da ifade etti.

ABD’DEN ‘ARA BULUCULUK’ ÇALIŞMASI

Diğer yandan Bakanlık yetkilisi, Türkiye’nin başlattığı operasyonun durdurulması ve “YPG tarafından Türkiye’ye yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi için” birtakım çalışmalar yaptıklarını belirterek, Trump’ın, YPG ve Türkiye arasında “ara buluculuk” yapmak ve ateşkes sağlayabilmek için bir yol bulmaya çalıştığını söyledi.

TRUMP’TAN ÜÇ SEÇENEK

Öte yandan Donald Trump, dün sosyal medya hesabı Twitter’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonuyla ilgili 3 seçeneğinin olduğunu ifade ederek şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

“IŞİD’in halifeliğini yüzde 100 yendik ve Suriye’de Türkiye’nin saldırısı altındaki bölgede artık askerimiz yok. İşimizi harika şekilde yaptık! Şimdi Türkiye, 200 yıldır savaştığı Kürtlere saldırıyor. Üç seçeceğimiz var: Binlerce asker gönder ve askeri olarak kazan, Türkiye’yi ekonomik olarak yaptırımlarla sert bir şekilde vur ya da Türkiye ile Kürtler arasında bir anlaşmaya aracılık et.