ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Karabağ çatışmasına barışçıl çözüm yollarının arayışına bağlı kalıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümüyle ilgili yaptığı açıklamada, ABD’nin Dağlık Karabağ çatışmasında barışçıl çözüm yollarının aranmasına sadık olduğunu belirtti.

Azerbaycan, bugün cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünü kutladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Azerbaycan’ın 100. Kuruluş yıldönümüne dair açıklama da bulundu.

Pompeo’nun açıklamasında, “ABD hükümeti ve Amerikan halkı adına Azerbaycan hükümeti ve halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamaktan memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

‘Barışçıl Çözüm Yollarının Arayışına Bağlı Kalıyoruz’

1991’de bağımsızlığını  kazanan Azerbaycan’ın, ABD’nin değerli bir partneri haline geldiği belirtilen Pompeo, “Uzun yıllara dayanan işbirliğimizi sürdürmeyi ve güvenlik, enerji ve demokratik idare alanlarındaki ortak çalışmayı derinleştirmeyi ve ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz. Biz ayrıca Dağlık Karabağ çatışmasına barışçıl çözüm yollarının arayışına bağlı kalıyoruz ve tarafları mümkün olan en kısa zamanda yoğun müzakerelere dönmeyi ısrarla çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.