ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Demokratik Suriye Güçleri’ni desteklemeye devam edeceklerini belirterek, Avrupa ülkelerine Kürtlere destek olmaları çağrısında bulundu!

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Körber Vakfı’nda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından 30 yıl geçmesine rağmen, bugün hala özgür dünyanın yine otoriter rejimlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Pompeo, SDG’ye destek vermeye devam ettiklerini kaydederek, ABD’nin Kuzey Suriye’den çekilerek bölgede daha önce destek verdiği grupları yalnız bıraktığı eleştirilerinin doğru olmadığını söyledi.

“Aslında ABD, SDG’ye devasa miktarda kaynak sağladı” diyen Pompeo, Avrupa’dan da İngiltere ve Fransa’nın destek verdiğini, bu şekildeIŞİD’e büyük darbe vurdukları ve bundan gurur duyduklarını dile getirdi.

Pompeo, “Onlara destek vermeyi sürdürüyoruz. Çünkü bunda büyük çıkarımız var, Avrupa’nın da bunda çıkarı olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerini ABD’nin bölge politikalarına ve IŞİD’le mücadeleye destek vermeye çağıran Pompeo, aksi takdirde Avrupa’nın çok ciddi yeni mülteci akınlarıyla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.