ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den Ortadoğu turu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ortadoğu turuna başladı. Blinken, Mısır, İsrail ve Batı Şeria’da 31 Ocak’a kadar temaslarda bulunacak.

Blinken gezisinin ilk durağı olan Mısır’a bugün ulaştı.

Yeni haftanın ilk gününde ABD Dışişleri Bakanı, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah El-Sisi ve Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’la görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, başta Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere bir dizi bölgesel ve ikili konuyu görüşmek üzere Mısır, İsrail ve Batı Şeria’ya  gidecek.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Blinken’ın 29-31 Ocak tarihlerinde Mısır, İsrail ve Filistin’i ziyaret edeceğini açıkladı.

Price, Bakan Blinken’ın Rusya-Ukrayna savaşı, İran tehdidi, İsrail-Filistin ilişkileri ve iki devletli çözümün yanı sıra küresel ve bölgesel konularda Mısırlı, İsrailli ve Filistinli yetkililerle görüşeceğini duyurdu.

Blinken’ın, Kahire’de ABD-Mısır stratejik ortaklığını, bölgede barış ve güvenliği geliştirmek üzere Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve üst düzey Mısırlı yetkililerle görüşeceğini kaydeden Price, ayrıca Libya’daki seçimler ve Sudan’daki siyasi sürece destek konularının da ele alınacağını belirtti.

Price, Blinken’ın 30-31 Ocak’ta Kudüs ve Ramallah’a gideceğini ve İsrail’de, İran tehdidine karşı ABD’nin İsrail’in güvenliğine yönelik bağlılığını görüşmek üzere Başbakan Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve diğer üst düzey liderlerle bir araya geleceğini bildirdi.

Bakan Blinken’ın, ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve üst düzey Filistinli yetkililer ile İsrail-Filistin ilişkilerini ve iki devletli bir çözümün önemini, siyasi reformları ve ABD-Filistin ilişkilerini görüşeceğini belirten Price şunları kaydetti:

“Bakan, hem İsrailli hem de Filistinli liderlerle birlikte, çok sayıda masum cana mal olan şiddet döngüsüne son vermek ve gerilimi azaltmak üzere tarafların acil adımlar atması gerektiğinin altını çizecek. Ayrıca Kudüs’teki Harem-i Şerif’in tarihi statükosunun korunması konusunun hem söz hem eylemle vurgulanmasının önemini de görüşecek.”

Price, Blinken’ın her üç durakta da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geleceğini ifade etti.

Blinken’ın ziyareti bölgede gerilimin arttığı bir döneme denk geliyor

İsrail’de aşırı sağcı iktidar işbaşında ve ülkedeki yargı reformu planları İsrailliler tarafından demokrasiye zarar vereceği gerekçesiyle haftalardır protesto ediliyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu konusundaki en üst düzey diplomatı Barbara Leaf, Blinken’ın konuyla ilgili hem hükümet yetkililerini hem de hükümet dışından isimleri dinleyeceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen saldırıda 7 İsrailli’nin hayatını kaybetmesi bölgede gerilimi de oldukça arttırmış durumda.

Saldırı öncesi Batı Şeria’daki İsrail operasyonunda 9 kişi hayatı kaybetmişti.

İsrail’deki görüşmelerinde Blinken’ın soğukkanlı olunması çağrısı yapması ve Washington’ın iki devletli çözüme bir kez daha vurgu yapması bekleniyor.

Blinken’ın İsrail’deki temaslarında Ukrayna’daki savaş ve İran’ın nükleer prorgamı da gündemde olacak.

Blinken, İsrail temaslarının ardından Batı Şeria’ya geçerek Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’la diğer Filistinli yetkililerle görüşecek ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya gelecek.

Blinken’ın Kahire’deki temaslarında Leaf’ın açıklamasına göre Sudan, Libya gibi bölgesel konularda işbirliğinin yanı sıra iki ülke arasındaki stratejik ortaklık güçlendirilecek.

Blinken’ın görüşmelerde Mısır’daki insan hakları konusunu da gündeme getirmesi bekleniyor.

Ek kaynak: VOA