ABD Başkanlık Seçimleri’nde sayımın devam ettiği eyaletlerde son durum

ABD Başkanlık Seçimleri’nde şu ana yapılan oy sayımlarına göre Demokratların adayı Joe Biden 264, Cumhuriyetçilerin adayı Başkan Donald Trump ise 214 delege kazandı. 270 delegeye ulaşan aday seçimi kazanacak

ABD Başkanlık Seçimleri’nde başta 20 delegesi bulunan Pensilvanya olmak üzere oy sayımının sürdüğü beş kritik eyalette düğümlenmiş durumda. Trump bu eyaletlerin birçoğunda önde ancak Biden arayı düzenli olarak kapatıyor.

Pensilvanya’da fark 160 bine indi

20 delegesi bulunan eyalette, oyların yüzde 89’u sayımı tamamlandı. Şu ana kadar Trump yüzde 50,7, Biden ise yüzde 48,1 oy aldı. Pensilvanya’da, daha çok Demokratlardan gelen posta yoluyla kullanılan oyların çok fazla olması dikkat çekiyor Biden dün 700 binin üzerinde seyreden oy farkını, bugün 164 bine kadar indirdi. Trump’ın ekibi eyaletteki oy sayımının durdurulması için dava açtı. Demokratlar eyaleti kazanabileceklerini düşünüyor.

Georgia

16 delegeye sahip eyalette oyların yüzde 95’i sayıldı. Georgia’da Trump çok az bir farkla önde yer alıyor. Trump yüzde 49,7, Biden yüzde 49,1 oranında. Uzmanlar, Biden’ın posta oylarının sayılmasıyla arayı kapattığını, burada az farkla olsa öne geçebileceğini söylüyor. Şu an oy farkı Trump lehine 22 bin civarında.

Nevada

İki adayın oy oranlarının çok yakın olduğu eyalet en kritik eyaletler arasında yer alıyor. 6 delegesi bulunan Nevada’da oyların yüzde 75’i sayıldı. Biden yüzde 49,3, Trump yüzde 48,7 oranında oy aldı. Henüz sayılmayan oyların kentlerden gelecek olması nedeniyle Biden’ın kazanacağı öngörülse de, şu an için aradaki fark sadece 7 bin civarında.

Kuzey Carolina

15 delegesi bulunan eyalette oyların yüzde 95’inin sayımı tamamlandı. Trump yüzde 50,1 ile önde giderken, Biden yüzde 48.7 oy oranı ile Trump’ı takip ediyor. 76 binin üzerinde oy farkı ile önde bulunan Trump’ın bu eyaleti kazanacağı tahmin ediliyor.

Alaska

3 delegesi bulunan Alaska’da oyların yüzde 50’si sayıldı. Trump yüzde 62,1, Biden ise yüzde 33,5 oy oranında.

Arizona

Oyların yüzde 88’inin sayıldığı 11 delegeli eyalet Biden’ın hanesine yazılmıştı. Ancak oy sayımının ilerlemesiyle Trump arayı kapatmaya başladı. Arizona’da şu an için oyların yüzde 88’sinin sayımı tamamlandı. Biden yüzde 50,5, Trump yüzde 48,1 oranında oy aldı. Arizona’da Trump’ın kazanması, dün buradan Biden’ın hanesine yazılan 11 delegenin geri alınıp Trump’ın hanesine yazılması anlamına gelecek.

Wisconsin

10 delegeli Wisconsin’da Arizona gibi sonuçların son anda değişebileceği konuşuluyor. Mevcut durumda Biden’ın hanesinde görünen Wisconsin’de oyların yüzde 99’u sayıldı. Biden yüzde 49,6, Trump yüzde 48,9. İki aday arasındaki oy farkı 20 bin. 

Adaylar hangi durumda kazanacak

Biden’ın, mevcut tabloda kazanması için Nevada’nın bu şekilde sonuçlanması yeterli olacak. Ancak Arizona’yı kaptırmaması gerekiyor.

Biden’ın ekibi, tüm oyların sorunsuz bir şekilde sayılabilmesi halinde Pensilvanya’yı da kazanabileceklerini düşünüyor.

Şu an delege sayısı 214’te görünen Trump’ın ise seçimi kazanabilmesi için önde olduğu Pensilvanya, Georgia, Kuzey Carolina ve Alaska’yı kazanması yetmiyor. Trump’ın mevcut tablo ile birlikte Biden’ın önde olduğu Nevada ya da Arizona eyaletlerinden birisini kazanması gerekiyor.

Mevcut tabloya göre seçimler sonuçlanırsa Biden 270 delege, Trump ise 268 delegeye ulaşmış olacak.

Ancak Arizona renk değiştirirse, Trump’ın Pensilvanya’yı almadan diğer eyaletlerle kılpayı kazanması da ihtimal dahilinde. Dolayısıyla önümüzdeki saatlerde gözler Pensilvanya ve Arizona’da olacak.