ABD başkanlık seçimini kazandıracak ‘sihirli sayı’ 270 nedir?

Birçok analist ve siyasi uzman, ABD başkanlık seçimlerine ilişkin 270 sayısını ‘sihirli sayı’ olarak nitelendirerek, bu sayının önümüzdeki dört yıl içinde Beyaz Saray’da kimin oturacağını belirleyeceğini söylüyor.

AP’ye göre ABD başkanlık seçimlerinde belirli bir adayın zaferi, ona oy veren seçmen sayısına değil, ‘Seçim Kurulu’ olarak bilinen oluşuma bağlı.

ABD’deki seçim sistemi nedeniyle Beyaz Saray’a giden yol, 538 delegeli Seçici Kurul’da 270 delegenin desteğini almaktan geçiyor.

Tarihçilere göre ‘Seçim Kurulu’ sisteminin uygulanması, ABD’li politikacıların geçmişte Amerikan halkının doğrudan bir başkan seçmek için yeterli derecede siyasi olgunluğa sahip olduğuna inanmamalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Böylece başkanlık seçimini iki aşamalı düzeyde kontrol eden bir sistem kuruldu.

İlk aşama halkın oylaması olurken, ikincisini ise siyasi seçkinler ya da Seçim Kurulu’nun seçimi oluşturuyor. Dolayısıyla seçimlerde ‘belirleyici’ olan Seçim Kurulu oluyor.

Seçmenler bulundukları eyaletin delegelerini seçerken, bu delegeler de başkan ve başkan yardımcısını seçiyor.

Hillary Clinton, 2016 başkanlık seçimlerinde halk oylamasında 2,9 milyon fazla oy ile Trump’ın önünde görünse de, Seçim Kurulu’nun Trump’ı seçmesi nedeniyle yarışı kaybetti.