ABD askerleri, ‘yanlışlıkla’ ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahlarının yerlerini ifşa etti

ABD’nin nükleer silah sistemlerine ilişkin bilgiler üzerinde çalışmak ve detaylarını ezberlemek için cep telefonu uygulamalarını kullanan Amerikan askerleri, ‘yanlışlıkla’ ülkenin Avrupa’da bulunan üslerdeki nükleer silahlarının yerlerini ifşa etti.

Nükleer silahlara ev sahipliği yapan Avrupa üslerinde görev yapan ABD askerlerinin, internet üzerinden yapılan aramalarda internet kullanıcıları tarafından görülebilir olmasına imkan tanıyan uygulamalar üzerinden bir dizi gizli bilgiyi yanlışlıkla ifşa ettiği ortaya çıktı.

Bellingcat’in uzun bir süredir yürüttüğü araştırmalara göre söz konusu gizli bilgiler arasında, nükleer silahlara ev sahipliği yapan üslerin konumları ve yalnızca ordu mensupları tarafından bilinmesi gereken gizli kod ve kelimeler yer alıyor. Araştırma sonuçlarına göre gizli bilgiler, Amerikan askerlerinin nükleer silahlar konusundaki bilgileri ezberlemek için kullandıkları Chegg, Quizlet ve Cram olarak bilinen uygulamalar üzerinden açığa çıktı.

Amerikan askerlerinin bu uygulamalarda yer alan bilgi kartlarını, bir üs içerisindeki hangi depolarda nükleer silahların bulunduğu, hangilerinin ise boş olduğuna dair bilgileri hatırlamak için kullandıkları belirtildi. Askerler bilgi kartlarında her ne kadar kısaltmalar kullanmış olsa da burada bulunan bilgilerin Google üzerinden yapılan aramalarla daha geniş kapsamlı bilgileri açığa çıkardığı kaydedildi.