ABD askerleri Kabil’den tamamen ayrıldı

ABD Ordusu, son Amerikan askerinin Afganistan’dan çekildiğini duyurdu. Böylelikle Washington’ın 20 yıllık en uzun askeri müdahalesi de Taliban’ın ülkenin denetimini ele geçirmesiyle son buldu.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Kenneth McKenzie basın toplantısında “Afganistan’dan çekilmemizin tamamlandığını ve Amerikan vatandaşlarının tahliyesi için girişilen askeri misyonun tamamlandığını duyurmak için buradayım” dedi.

General McKenzie, Kabil saatiyle gece yarısından hemen önce son olarak bir C-17 kargo uçağının Hamid Karzai Havalimanı’ndan kalktığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da sürece dair gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Bugün itibariyle Kabil’deki diplomatik varlığımızı askıya aldık ve Katar’ın başkenti Doha’ya taşıdık” ifadelerini kullandı.

Afganistan’dan çekilmeyi “büyük bir askeri, diplomatik ve insani girişim” ve ABD’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği en zorlu görevlerden biri olarak nitelendiren Blinken, Afganistan’da kalan ve ayrılmak isteyen 100’e yakın Amerikalı’nın olduğunu ve bu kişilerin tespiti için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden da, gün içerisinde çekilmenin tamamlanmasıyla ilgili bir açıklama yapacağını duyurdu.

Son uçuşun, iki hafta süren tahliye operasyonuna IŞİD-Horasan örgütünün düzenlediği iki saldırının ardından geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Tümgeneral Chris Donahue, Afgan topraklarından ayrılan son ABD askeri olarak tarihe geçti.

Son Amerikan uçağının kalkmasının ardından, başkentte kutlama için yapılan silah atışları duyuldu.

ABD öncülüğündeki NATO güçleri, 11 Eylül saldırılarının ardından, 2001’de Taliban yönetimin devirmek için Afganistan’a girmişti.

‘Afganlar için müreffeh bir gelecek diliyoruz’

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Khalilzad, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu uzun savaş Amerikanları ve Afganları iyi ya da kötü pek çok farklı durumla şekillendirdi” dedi.

Artık Afganların kendi geleceklerini kendi başlarına ellerinde tuttuklarını vurgulayan Khalilzad, Afganların karar ve fırsat anı ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Başkan George W Bush döneminde Afganistan Büyükelçisi olarak da görev yapan 70 yaşındaki diplomat, Taliban’ın ülkeyi nasıl yöneteceği konusunda kendi imtihanıyla yüz yüze olduğunu ifade etti.

Khalilzad, paylaşımlarında Mevlana’nın “Bu senin yolun, sadece senin. Başkaları seninle birlikte yürüyebilir ama kimse senin için yürüyemez” sözlerine de atıfta bulunarak şunları yazdı:

“Afganlar için barış ve istikrardan doğmuş, müreffeh bir gelecek diliyoruz.”