AB ve ABD, Rusya’nın Odessa saldırısını kınadı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’nın Odessa limanına yapıldığı bildirilen saldırıları kınadı.

josep Borrell, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “AB, Rusya’nın Odesa limanına yönelik füze saldırısını şiddetle kınıyor” ifadesini kullandı.

Borrell ayrıca, “İstanbul anlaşmalarının imzalanmasından bir gün sonra hububat ihracatı için çok önemli bir hedefin vurulması Rusya’nın uluslararası hukuk ve taahhütleri tamamen göz ardı ettiğini bir kez daha gösteriyor ve özellikle kınanması gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

Ukraynalı yetkililer Odessa Limanı’na Rus güçlerce füze atıldığını duyurmuştu.

ABD: SALDIRI ANLAŞMADAN SAATLER SONRA YAPILDI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Ukrayna’nın Odessa limanına yapılan Rus saldırılarını esefle kınamaktadır” ifadesini kullandı.

Söz konusu saldırının İstanbul’da imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’ndan saatler sonra yapıldığını belirten Blinken, “Kremlin, Ukrayna’ya karşı saldırılarını sürdürürken, milyonlarca sivilin emniyeti ve güvenliğini görmezden geldiğini göstermeyi sürdürmektedir” ifadesini kullandı.

Blinken açıklamasında, “Bu saldırı, Rusya’nın yapılan anlaşmada verdiği sözleri yerine getireceğinin güvenilirliliği konusunda ciddi endişeler doğurmaktadır ve Türkiye, Birleşmiş Milletler ve Ukrayna’nın tahılları piyasaya sürmek konusundaki çabalarını baltalamaktadır” görüşünü paylaştı.

Odessa’ya füze atılmasına yönelik henüz Rusya’dan bir açıklama yapılmadı.