AB: Türkiye’ye verdiği fonları kesecek

AB’nin yeni bütçesi 148 milyar euro olacak. Yeni bütçede Türkiye’ye fonlarda 146 milyon eurodan fazla kesinti yapılacak. Türkiye’ye sığınmacılar için ise 1.45 milyar euro verilecek.

Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkeler, Avrupa Birliği’nin (AB)2019 bütçesi konusunda aylar süren müzakerelerin ardından uzlaşma sağladı. Yeni bütçenin 148.2 milyar euro tutarında olacağı açıklandı.

Yeni bütçede Türkiye’deki sığınmacılara 1.45 milyar euro yardım sağlanması için para ayrıldı. Türkiye’nin üyelik müzakereleri için ayrılan fonlarda ise kesintiye gidildi. Türkiye’ye ayrılan miktar 146.7 milyon euro azaltıldı. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 2005 yılında başlayan müzakereler fiili olarak dondurulmuş durumda. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra muhalefete yönelik kitlesel gözaltı ve tutuklama kararları nedeniyle AB üyesi ülkeler, Türkiye ile üyelik müzakerelerini genişletmeme kararı almıştı.

148.2 milyar euroluk bütçe, 2018 yılına oranla Birliğin harcamalarında yüzde 2’lik artışa gidileceği anlamına geliyor. En büyük artış, araştırma, inovasyonun ile altyapı ve gençlerin değişim programları için ayrılan parada yapılacak.