AB: Avusturya’da MİT’e çalışan bir kişi teslim oldu

Türk istihbaratına çalışan bir kişi Avusturya’nın başkenti Viyana’da güvenlik güçlerine teslim olarak Türkiye’nin bu ülkedeki siyasetçilere yönelik saldırı ve suikast planlarına ilgili bilgiler paylaştı.

AB Türkiye Sivil Komisyonu’ndan (EUTCC) yapılan açıklamaya göre, MİT’e çalışan bir kişi Viyana’da istihbarat güçlerine teslim olarak, Türkiye’nin Avusturya’daki siyasetçilere yönelik saldırı ve suikast planlarına ilgili itiraflarda bulundu.

MİT’in Avusturya’da Türkiye’ye yönelik eleştirilerde bulunan Kürt siyasetçi ve eski milletvekili Berivan Aslan ile milletvekilleri Peter Pilz ile Andreas Schieder’e yönelik saldırı planları yaptıkları belirtilen açıklamada, MİT’in söz konusu siyasetçileri takip etmek için Avusturya’nın bir kaç yerinde istihbarat ağı kurduğu ifade edildi.

MİT tarafından saldırı planı yapılan Schieder, Avrupa Parlamentosu’nda Kürt Dostluk Grubu üyesi ve Kürt toplumu ve HDP ile dayanışma içerisinde olduğunu açıkça dile getiriyor.

Kürt siyasetçi Berivan Aslan’a yönelik saldırı planına değinilen açıklamada, “Berivan Aslan her yıl düzenlenen Avrupa Komisyonu’nda düzenlenen Türkiye Konferansını organize ettiği ve bir süre önce MİT’in Avusturya’da kurduğu istihbarat ağı ile ilgili bazı bilgileri paylaştığı için hedef alınıyor” denildi.

Hedef alınan iki Avusturyalı siyasetçinin Dış İlişkiler Kurulu Sözcüsü olarak Parlamentoda Kürtleri desteklediklerine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kürt kadın siyasetçiler Fidan Doğan, Sakine Cansız ve Leyla Şaylemez’in 2013 yılında Paris’te öldürülmesi gözönüne alınarak MİT’in Avusturya’daki siyasetçilere saldırı planı ciddi bir şekilde ele alınmalı.”

Avrupa ülkelerine çağrıda bulunularak, Türkiye’ye açık bir mesaj verilmesi istenen açıklamada, “Avrupa ülkeleri ve kurumları, Avrupa Birliği üyeleri ve komisyonlarından önce Türkiye’ye açık bir mesaj vererek Avrupalı siyasetçileri savunmalı ve bölgedeki demokratik güçlerle dayanışmalarını göstermeli. Türk istihbaratının Avrupa’daki uygulamalarına karşı etkili ve sonuç alıcı önlemler almalılar”  ifadeleri kullanıldı.