AB: Ateşkesin ihlal edilmesinden son derece endişeliyiz!

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki ateşkes ihlallerinden son derecede endişe duyduğunu söyledi.

Borrell konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, “AB askeri faaliyetlerin devam ettiği, sivil hedeflerin vurulduğu ve sivil ölümlerin olduğu yönünde bölgeden gelen haberlerden son derece endişe duyuyor” diyerek, ateşkese tam saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Dağlık Karabağ’daki Ermeni ordusu ve Azerbaycan ordusu, birbirini bir gün önce açıklanan ateşkesi ihlal etme ve sivil bölgeleri hedef almaya devam etmekle suçladı.

Cumartesi yürürlüğe girmesi beklenen insani ateşkes kapsamında esir ve asker cenazelerinin takası öngörülüyordu ancak dün bu da gerçekleşmedi.

Azerbaycan, Ermeni ayrılıkçıları ateşkes şartlarına uymamakla suçlayarak, Azerbaycan’ın en büyük ikinci şehri olan Gence’nin vurulduğunu ve 9 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın ateşkesi alenen ihlal ederek Gence kentinde yaşayan sivillere füze saldırı düzenlediğini belirtti ve saldırıyı ‘savaş suçu’ olarak nitelendirdi.

AFP’ye konuşan Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Vakıf Dergahlı, “Ermenistan silahlı kuvvetleri insani ateşkese saygı göstermiyor ve Azerbaycan’ın şehir ve köylerine füze ve topçu saldırılarına devam ediyor” dedi.