AA: İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström Dışişleri’ne çağrıldı

Anadolu Ajansı ve Demirören Haber Ajansı, diplomatik kaynaklara dayandırdıkları haberde, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström’ün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını söyledi.

Konuyla ilgili resmi açıklama yapılmazken, ajanslar Büyükelçi’nin bakanlığa çağrılmasına gerekçe olarak İsveç devlet televizyonunda Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik “hakaretamiz [hakaret dolu] içerikler” sunan program gösterildi.

Ajansların aktardığına göre, diplomatik kaynaklarca “Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ülkemize yönelik hadsiz ve çirkin ifade ve görüntülerin kabul edilemez olduğu ve bu gibi yayınların ifade ve basın özgürlüğü ile açıklanmasının mümkün olmadığı vurgulanmıştır” açıklaması yapıldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği için resmi başvuruda bulunmuştu.

Erdoğan ise “iki ülkenin terör örgütlerine yönelik desteği ve Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosu” gerekçeleriyle bu başvuruyu desteklemediğini açıklamış; ardından üç ülke arasında bir mutabakata varılmıştı. Ancak Ankara, “verilen sözlerin yerine getirilmesini beklediğini, aksi takdirde üyeliklerin Meclis’te onaylanmayacağını” belirtiyor.