“900 kadar örgüt mensubu Dağlık Karabağ’daki çatışmaların son bulmasıyla Suriye’ye döndü”

900 kadar örgüt mensubunun Dağlık Karabağ’daki çatışmaların son bulmasıyla Suriye’ye döndüğü iddia edildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Abdel Rahmane, AFP’ye yaptığı açıklamada, en son 27 Kasım’da bir kafilenin Suriye’ye döndüğünü ve dönüşlerin devam edeceğini söyledi.

Abdel Rahmane, söz konusu örgüt mensuplarının Rojava’nın Afrin kenti ile Suriye’nin Cerablus ve Bab gibi Türkiye’nin kontrolündeki bölgelerden olduğunu ifade etti.

Rahmane, Dağlık Karabağ’a yollanan örgüt mensubu sayısının 2 bin 580 olduğunu ve 293’ünün çatışmalarda hayatını kaybettiğini dile getirdi.

8 hafta süren gerilimde Azerbaycan safında yer alan Türkiye, Dağlık Karabağ’daki Bakü güçlerini desteklemek için bölgeye Suriyeli örgüt mensubu göndermekle itham edilmiş, suçlama hem Ankara hem Bakü tarafından yalanlanmıştı. Azerbaycan’dan yapılan bir açıklamada, “Suriye’den savaşçı sevk edildiğine dair iddialar Ermenistan’ın yeni bir kışkırtmasıdır ve tamamen saçmadır” ifadelerini kullanılmıştı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Dağlık Karabağ’daki yerel Ermeni yönetiminin, “Suriye’den gelen iki paralı savaşçıyı ele geçirdik” yönündeki iddiasının ardından bu bölgedeki “yabancı paralı askerlerin” varlığına ilişkin uluslararası soruşturma çağrısında bulunmuştu.