“5 erkek eşleri tarafından öldürüldü”

“Kürdistan Erkekler Birliği”, Irak Kürdistan Bölgesi’nde erkeğe yönelik şiddetin arttığını açıkladı. Bölgenin televizyonu Rudaw’a konuşan Kürdistan Erkekler Birliği Sekreteri Burhan Ali Ferec, bu yıl 486 erkeğin eşinden şiddet gördüğü gerekçesiyle kendilerine başvurduğunu söyledi.

Burhan Ali Ferec, “Erkeklere yönelik şiddet bu yıl arttı. Ayrıca intihar eylemleri de iki katına çıktı. Kürdistan Bölgesi’nde bu yıl 5 erkek eşleri tarafından öldürüldü” dedi.

Erkeklerin bu yıl evlerde çok zaman geçirmesi nedeniyle farklı türlerde şiddete maruz kaldığını belirten Ferec, sokağa çıkma yasağı ve karantina olmasaydı eşinden şiddet gören erkeklerin başvurusunda daha fazla artış olacağını kaydetti.

Ferec, eşleri tarafından öldürülen ve intihar eden erkeklerin durumuna ilişkin olarak, “Bu yılın ilk 9 ayına kadar 47 erkek intihar etti. Geçen yıla göre kıyaslandığında iki kat arttığını görüyoruz. Çünkü geçen yılın ilk 9 ayında 26 intihar olayı gerçekleşmişti. Bu yıl 5 erkekte eşleri tarafından öldürüldü” diye konuştu.