Erkek şiddeti, yoksulluk, kriz değil, yaşamak istiyoruz” diyerek sokağa çıkan kadınlar İstiklal Caddesi’nde bir araya geldi!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde İstiklal Caddesi’nde düzenlenecek olan yürüyüş hakkında yasaklama kararı açıklayan Beyoğlu Kaymakamlığı kadınların kararlı tutumu üzerine geri adım attı. Görüşmelerinde ardından yasak kararı kaldırılırken, kadınlar 19.00’da Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanmaya başladı.

“Erkek şiddeti, yoksulluk, kriz değil, yaşamak istiyoruz” diyerek sokağa çıkan kadınlar, Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. 25 Kasım’da kadınların sokağa çıkmaktaki kararlılığı Kaymakamlığın yasağını geri çektirdi. Saat 19,00’dan itibaren taksimde toplanmaya başlayan kadınlar ‘Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!’ pankartıyla yürüdüler. Uzun sürenin ardından Taksim’deki eylem yasağını kıran kadınlar yürüyüşlerini gerçekleştirirken, polislerin ise yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Erkek şiddetine ve kadın cinayetlerine karşı sesini yükselten kadınlar, ‘Kadınlar birlikte güçlü’, ‘Boşanmayı değil erkek şiddetini önle’ sloganlarıyla yürüdü. Alanda katledilen kadınların isimleri okundu.

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşünün yasaklandığı şeklindeki açıklamasına, yürüyüşü düzenleyen Kadınlar Birlikte Güçlü’den şöyle yanıt gelmişti:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününü’nü yasaklamak tüm kadınların her gün karşı karşıya kaldığı şiddeti görünmez kılmak demektir. Kadınların değil, erkek şiddetinin engellendiği bir dünya için 25 Kasım’a sahip çıkmaya Taksim sokaklarına çağırıyoruz; çağrımızı tekrarlıyoruz.

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kadınlar tarafından reddedilen, daha sonra da geri çekilen yasak kararı:

25.11.2019 günü saat 19:00’da idaremiz Tünel Meydanda “Kadına yönelik şiddete, cinayete, tacize, tecavüze, cinsel istismara karşı isyanımızı büyütüyoruz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde buluşuyoruz” sloganı ile (Twitter) sosyal medya hesapları üzerinden çağrılar yapıldığı tespit edilmiştir.

Söz konusu toplantı ve gösteri yürüyüşü Beyoğlu Kaymakamlığının 24/11/2019 tarih ve 34255955.17381.2019/2804 sayılı kararı ile yasaklandığı kamuoyuna duyurulur.