’23 yıldır gözüm Türkiye’de’ diyen Fransız jeofizikçi İstanbul için uyardı

Türkiye’de yaşanan depremleri değerlendiren Fransız Jeofizikçi Profesör Xavier Le Pichon Türkiye’nin 4 metre batıya kaydığını söyledi. Profesör Xavier Le Pichon, “”Marmara’dan 7.6 üzerinde tek bir depremin olacağını düşünüyorum” dedi.

Habertürk’te yayınlanan programda kendisine sorulan soruları yanıtlayan Jeofizikçi Xavier Le Pichon, “23 yıldır gözüm Türkiye’de. İşin ciddiyetini yetkililere ve halka anlatamamışız. Hazırlanmanız gereken deprem çok” dedi.

Maraş merkezli depremleri değerlendiren Le Pichon Türkiye’nin 4 metre batıya kaydığını söyledi.

Maraş’ta 6 Şubat’ta görülen ikinci depremin “şaşırtıcı” olduğunu belirten jeofizikçi, ikinci depremdeki kaymanın çok ciddi olduğunu söyledi.

Fransız jeofizikçi, “Türkiye’deki fay hattı, Kaliforniya’daki fay ile aynı tipte bir fay. Kaliforniya, faylara karşı nasıl bina yapılması gerektiğini öğrendi. Geçmişteki binaların aynısını yapıp farklı sonuç bekliyorlar. Bina yapalım ama Kaliforniya’daki gibi” açıklamasında da bulundu.

“Marmara’dan 7.6 üzerinde bir deprem olacağını düşünüyorum”

Le Pichon, İstanbul’da olabilecek muhtemel depremlere ilişkin de tahminlerini paylaştı.

İstanbul’un da önemli bir fay hattına yakın olduğuna değinen Le Pichon, “İstanbul’un farklı bölgeleri depremden farklı etkilenecek. Bu konuda çok sayıda Türk araştırmacı, aynı zamanda Çinlilerin de çalışmaları var. Önemli olan yapı üretme yönetmeliklerinin bu tahminlere uygun olması ve kurallara, yönetmeliklere uyulması. İnsanların saygı göstermediği, uymadığı düzenlemeler hiçbir işe yaramaz” değerlendirmesinde bulundu.

Le Pichon, şöyle devam etti:

“Marmara’dan 7.6 üzerinde tek bir depremin olacağını düşünüyorum. Tüm meslektaşlarımın böyle düşünmediğimi biliyorum. Onlar 2 ya da 3 deprem olacağını düşünüyor. Tarih kimi haklı çıkaracak göreceğiz. Bölgedeki levhaların nasıl geliştiğine bakıyorum. Marmara’da fayın bütün hareketi, belli bir uzunlukta tek bir anda yapacağını görüyorum.”

İstanbul’da tsunami beklentisinin açık denizlerdeki gibi olmayacağını kaydeden Le Pichon, “Marmara için çok büyük olmayacak, hasar yaratabilecek tsunamiler olacak” dedi.