2021 Weimar İnsan Hakları Ödülü, Selahattin Demirtaş’a verildi

2021 Weimar İnsan Hakları Ödülü, törenle HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verildi. Ödülü Demirtaş’ı temsilen Weimar’a gelen kardeşi Süleyman Demirtaş aldı.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Weimar’da düzenlenen törene bir teşekkür mesajı yollayarak 5 yıllık tutukluluğu sırasında Almanya’dan ve tüm dünyadan kendisiyle gösterilen dayanışma için teşekkür etti.

Ödülün gerekçesi Demirtaş’ın Türkiye’de insanların eşitliği konusunda gösterdiği çabalar

Törende bir konuşma yapan Weimar Belediye Başkanı Peter Kleine, Kürt sorununa demokratik çözüm, demokratikleşme, inanç özgürlüğü ve Türkiye’de insanların dil, kültür ve siyasi açıdan eşitliği konusunda gösterdiği çabalar nedeniyle Demirtaş’ın ödüle layık görüldüğünü söyledi.Ödül bugün bir törenle gıyabında Selahattin Demirtaş’a verildi

Weimar Belediye Meclisi’nin ödülle ilgili yaptığı açıklamada da 48 yaşındaki Selahattin Demirtaş’ın 2016 yılından beri suçsuz yere cezaevinde tutuklu olduğu ifade edildi.

DW’nin aktardığına göre tutuklamanın hukuki bir temele dayanmadığı belirtilen açıklamada ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2018 ve 2020 yıllarında tahliyesini talep etmesine karşın Demirtaş’ın 142 yıl hapis cezasına mahkum olduğu’ kaydedildi.

Almanya Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth da törende bir konuşma yaptı.

Roth, ‘cesarete sahip, kalbi olan, sıcak kalpli ve zeki’ bir siyasetçi, bir insan hakları savunucusu ve demokrat olarak nitelediği Demirtaş’ı Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir umut olarak gördüğünü ifade etti.

Yeşiller partili siyasetçi, Süleyman Demirtaş’tan kendisini unutmadıklarını ve kendisini desteklemeye devam ettiklerini Selahattin Demirtaş’a iletmesini istedi.

Demirtaş: Cezaevlerindeki HDPliler adına bu ödülü alıyorum

Demirtaş ise ödül törenine gönderdiği mesajında kendisinin gelemediğini belirterek ödülü bütün HDPliler adına aldığını kaydetti:

“Edirne Cezaevinden, Weimar İnsan Hakları Ödül töreninde bir araya gelen herkese sıcak selamlar. 2021 yılı ödülüne beni secen Weimar Belediye Meclisinin ve ödül için beni öneren Tehdit Altındaki Halklar Cemiyeti’ne çok teşekkür ediyorum.

Siyasi hayatımdan önce Türkiye’deki İnsan Hakları Derneği’nde, insan hakları alanında çalışma yapmış olduğum için de bu ödülüm benim için anlamı çok özel.

Bu ayrıcalıklı ödülü, benimle aynı gün gözaltına alınarak tutuklanan değerli Figen Yüksekdağ ve cezaevlerindeki tüm HDP’liler adına kabul ediyorum.

Ödülü doğrudan kendim alamıyorum çünkü bildiğiniz gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kesin kararlarına rağmen, 5 yıldan fazla bir süredir cezaevindeyim. Bu süre boyunca Almanya’da, Avrupa’da, dünyanın dört bir yanında benimle ve cezaevlerindeki arkadaşlarımla dayanışma gösteren herkese teşekkür ediyor, selamlarımı iletiyorum.

Sadece ülkemiz için değil Avrupa için de daha güzel günlerde bir arada olmak dileğiyle tekrar teşekkür ediyor, herkese selamlarımı, sevgilerimi iletiyorum.”

21 Temmuz 2021’de ödülün Demirtaş’a verildiği açıklanmıştı

Azınlık haklarını savunan Göttingen merkezli Tehdit Altındaki Halklar Cemiyeti (GfbV) Demirtaş’ı ödüle aday göstermiş, Weimar Belediye Meclisi de 21 Temmuz 2021 tarihli toplantısında ödülü Demirtaş’a verme kararı almıştı.

Türkiye’den 1998 yılında da HDP Adana milletvekili ve hukukçu Meral Danış Beştaş ödüle layık görülmüştü.

Ödül her yıl 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde takdim ediliyor.