10 Ekim Avukatları duruşmaya katılım çağrısı yaptı: Toplumsal hesaplaşma başlasın gerçek failleri ortaya çıkarılsın

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, Sedat Peker’in son iddialarını hatırlatarak, “Toplumsal bir hesaplaşma başlasın ve katliamların gerçek failleri ortaya çıkarılsın” dedi.

Emek, Barış ve Demokrasi’ sloganıyla 10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenmek istenen mitinge yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırının firari sanıklar yönünden devam eden davanın on birinci duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 Haziran tarihinde görülecek.

Duruşma öncesi açıklama yapan 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, “Yeni katliamlara seyirci olmamak ve 2015’te yaşanan katliamların gerçek sorumlularının bir an önce ortaya çıkarılarak yargılanmasını sağlamak için 9 Haziran 2021, çarşamba günü saat 10.00’da herkesi Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmaya katılmaya, 10 Ekim Ankara katliamı davasında bizlerle birlikte adaletin takipçisi olmaya çağırıyoruz” dedi.

‘2015 YILINDA BU ÜLKEDE NELER YAŞANDI?’

“2015 yılında, haziran ve kasım seçimleri arasında bu ülkede neler yaşandı?”, “Nasıl oldu da siyasal iktidar haziranda çoğunluğu kaybetmişken kasımda yeniden kazandı?” sorularının son günlerde bir mafya liderinin ortaya attığı iddialardan sonra kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olduğunu belirten 10 Ekim Avukatları yaptığı açıklamada, “Mafya liderinin iddiaları ile birbirlerine aba altından sopa gösteren Soylu ve Davutoğlu’nun açıklamaları, 2015’te yaşananların mafya-siyaset-bürokrasi-medya arasındaki kirli ilişkilerden bağımsız olmadığını artık iyice ortaya sermiş durumdadır” dedi.

Gündemde olan “kirli işler ve ilişkilere” 10 Ekim Ankara katliamı dava sürecinden aşina olduklarını belirten avukatların yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

YOL VERİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR: 5 yıldır katliamın gerçek sorumlularının şu anda yargılanan İŞİD’lilerden ibaret olmadığını, katliamların gerçekleşmesinde kamu görevlilerinin ve siyasetçilerin de parmağı olduğunu, kendi siyasal çıkarları için katliamlara göz yumduklarını ve katliam faillerini koruyup kolladıklarını söylüyoruz. Nitekim davadaki 200’ü aşkın klasörden oluşan belgeler ve kanıtlar, hem 10 Ekim Ankara katliamının hem de o dönem yaşanan bütün katliamların göz göre göre geldiğini, engellenmediğini ve hatta bunlara yol verildiğini göstermektedir. Ne var ki dava dosyasındaki pek çok belgede varlığına rastladığımız, özellikle IŞİD ile kamu görevlileri arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri, pazarlıkları içeren bu “kirli ilişkiler ağı”nın ortaya çıkarılması için gösterdiğimiz tüm çabalar, buna yönelik taleplerimizin yargı makamlarınca reddedilmesiyle sonuçlandırıldı. Oysa bu konudaki taleplerimiz kabul edilseydi bu ilişkiler ortaya çıkarılabilmiş ve gerçek sorumluların yargılanmasını sağlayacak adımlar atılabilmiş olacak; yargı makamları da yapmaları gerekenleri bir mafya liderinin kendilerine tarif etmesinin utancını yaşamak zorunda kalmayacaktı.

GERÇEK FAİLLER ORTAYA ÇIKARILSIN: Bugün, 2015 döneminde bu ülkede gerçekleştirilen her bir acı, katliam ve kıyımı yaratan kirli ilişkiler ağının mimarlarının kimler olduğunu tespit etme ve halka hesap vermelerini sağlama sorumluluğu hâlâ ortada durmaktadır. Haziran ve kasım seçimleri arasında geçen o katliamlarla dolu dönemin aktörleri tarafından gerçekleşenler bu kadar açıkça konuşulmaya başlandığına göre artık kim ne biliyorsa ve bunlara ne şekilde dahil olmuşsa bir an önce açıklanmalıdır ki toplumsal bir hesaplaşma başlasın ve katliamların gerçek failleri ortaya çıkarılsın.

ÜLKEYİ SUÇ BATAKLIĞINA DÖNÜŞTÜRMEYE DEVAM EDECEKLER: Bu hesaplaşma yapılmadığı sürece, bu kirli ilişkiler ağının birer parçası olan isimler, bir yandan kendi çıkarları için uyuşturucudan petrol ticaretine, silah ve insan kaçakçılığından katliamlara kadar her türlü organize suçu işlemeye devam ederken öte yandan da saygın iş adamı ya da milletvekili, muteber gazeteci ya da emniyet görevlisi kılığında aramızda dolaşmaya ve bütün ülkeyi bir suç bataklığına dönüştürmeye devam edeceklerdir. İşte bu yüzden yeni katliamlara seyirci olmamak ve 2015’te yaşanan katliamların gerçek sorumlularının bir an önce ortaya çıkarılarak yargılanmasını sağlamak için 9 Haziran 2021, çarşamba günü saat 10.00’da herkesi Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan duruşmaya katılmaya, 10 Ekim Ankara katliamı davasında bizlerle birlikte adaletin takipçisi olmaya çağırıyoruz.