10 barodan Şenyaşar ailesine destek ziyareti

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarıyla çıkan kavgada eşi ve iki oğlu öldürülen Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın “adil yargılama” talebiyle Urfa Adliyesi önünde başlattığı nöbete destek olmak amacıyla bölge baroları harekete geçti.

Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Van, Muş, Mardin, Dersim, Şırnak, Kars ve Bingöl baro başkanları ve çok sayıda avukat, Urfa’da adliye binasının dışındaki bariyerlerin önünde nöbet tutan aileyi ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Şenyaşar ailesinin nöbet tutarken yaşadığı engellemelere dikkati çeken Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, “Aile 9 Mart’ta adliyenin merdivenlerine oturarak başladı. Ardından Atatürk heykelinin bulunduğu kaide önüne alındılar. Sonra adliye binasının bahçe kapısının önüne, en son da bariyerlerin olduğu daha dış bir yere alındılar. Kademeli bir şekilde adliyenin dışına çıkarıldılar” dedi.

Nahit Eren: Yanınızda olmaya devam edeceğiz

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren de “Bugün Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek istedik ama hazır değildi. Bölgenin bütün avukatları ve baro başkanları olarak yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Şenyaşar ailesi ve avukatları da ziyaretçilere teşekkür ederek, adalet sağlanıncaya kadar nöbet eylemine devam edeceklerini kaydetti.

Ne olmuştu?

Ailenin, Suruç Devlet Hastanesi’nde linç edilerek öldürülen Esved Şenyaşar’a ilişkin savcının tespit ettiği 23 kişi hakkında işlem yapılması için Başsavcısı ile görüşme talebi reddediliyor.

Suruç ilçesinde, 15 Haziran 2018’de AK Parti Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının saldırısı sonucu Şenyaşar ailesinin üç ferdi ve İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybetmişti.

Eşini ve 2 oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, “adalet” talebiyle 9 Mart’ta Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlatmıştı.

Malatya’da görülen davada, babası ve iki kardeşini olayda yitiren Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis, AK Partili vekilin ağabeyi Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verilmişti.