1 Mayıs: Antikapitalist Müslümanlar “Allah, Ekmek, Özgürlük”

Antikapitalist Müslümanlar, Fatih Camii’nde 1977 1 Mayıs’ında öldürülenler için cenaze namazı kıldı. Grup, “Allah, ekmek, özgürlük” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Antikapitalist Müslümanlar, bu yıl da 1 Mayıs’ta yerini aldı. 1977 yılındaki 1 Mayıs’ta öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kılan grup, Mülk Allah’ındır pankartıyla yürüdü.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Çeşitli gruplar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor.

7 YILLIK GELENEK

Antikapitalist Müslümanlar, 2019 1 Mayıs’ında da geleneğini bozmadı. 7 yıl önce başlayan gelenek yine devam etti ve grup, Fatih Camii’nde toplandı. Antikapitalist Müslümanlar, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden tüm emekçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

“MÜLK ALLAH’INDIR”

Grup, daha sonra Saraçhane Parkı’nda basın açıklaması yaptı. “Allah, ekmek, özgürlük” sloganlarının atıldığı kortejde, “Mülk Allah’ındır” pankartı tutuldu. Antikapitalist Müslümanlar, Bakırköy’deki kutlamaya gitmek için yola çıktı.

İSTANBUL’DA 1 MAYIS

Taksim Meydanı’na çıkan yollar araç trafiğine kapatılırken, bölgede güvenlik önlemleri alındı. Sabah işe gitmek isteyenler polis engeliyle karşılaştı. Vatandaşlar uzun süre polisleri ikna etmeye çalıştı. Bazı vatandaşlar iş yerlerine gidemeyince evinin yolunu tuttu, bazıları ise farklı güzergahlardan iş yerlerine ulaşmaya çalıştı.

Yolların kapatılması nedeniyle yabancı turistler zorluk yaşadı. Otellerine gitmek için polis arama noktasından geçmek isteyen turistlerin üzeri ve bavulları tek tek arandı. Otellerinden havalimanına gitmek isteyen turistler ise araç bulamadı. Bavullarıyla Dolapdere istikametine giden turistler uzun süre yürümek zorunda kaldı.

TAKSİM’E GİRMEK İSTEDİLER

Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu yıl da bazı gruplar Taksim’e yürümek istedi. Beşiktaş ve Şişli ilçesinde Taksim’e çıkamay çalışan gruplar ile polis arasında gerginlik yaşandı. Beşiktaş ilçesinde Barbaros Bulvarı’ndan meyda doğru slogan atarak ilerleyen gruplar, bölgede güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri tarafından durduruldu.